Wirtualna Rzeczywistość
UNITY • 3D STUDIO MAX • MAYA • BLENDER • PHOTSHOP
Bez tytułu
Doświadczenie projektowane specjalnie na wystawę UNDERSTATEMENT pokazywaną podczas Nocy Muzeów na głównym dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Głównym założeniem projektu było pokazanie przeszłości ziemi oraz teoretycznej przyszłości, która czeka nas jeśli nie zadbamy o naszą planetę. Doświadczenie miało na celu poruszenie odbiorcy poprzez przeniesienie przestrzeni rzeczywistej do przestrzeni wirtualnej i manipulacje nią. W tym celu namiot, w którym wystawa była prezentowana, został przeniesiony 1:1 do przestrzeni wirtualnej, po czym przestrzeń w namiocie oraz poza nim zmieniała się, pokazując kolejne scenariusze naszej przyszłości.
W zasięgu wzroku osadzony był timer, który odliczał czas w każdej następnej przestrzeni. Zobaczyć można było także ilość różnych gatunków na ziemi oraz populacje ludzi, oraz zaobserwować jak te dwa wskaźniki zmieniają się względem siebie w różnych scenariuszach.
Projekt: Karolina Polkowska, Mateusz Kajma
Użyte programy: 3D Studio Max, Maya, Photoshop, Unity
Sztuka Wypoczynkowa
Doświadczenie czysto estetyczne, inspirowane Powidokami Władysława Strzemińskiego.
Przestrzeń wirtualna była odtworzeniem przestrzeni rzeczywistej – istniejącego fragmentu brzegu Wisły na Nowodworach. Pomysł powstał podczas ciepłego letniego spaceru, a większość modeli została stworzona od razu na miejscu, poprzez zeskanowanie smartfonem fragmentów drzew, krzaków oraz innych elementów otoczenia. Odbiorca mógł swobodnie poruszać się po tej przestrzeni, eksplorując ją. Chcieliśmy przenieść do przestrzeni wirtualnej nasze odczucia: ciepło słońca, lekki wiatr, zieleń drzew, szum rzeki i błękit nieba. Doświadczenie prezentowane było na wystawie zbiorowej „Realia wirtualnej rzeczywistości” podczas międzynarodowej konferencji „O potrzebie edukacji medialnej”
Projekt: Karolina Polkowska, Mateusz Kajma
Użyte programy: 3D Studio Max, Maya, Photoshop, Unity
Medytatorium
Medytatorium w założeniu jest przestrzenią do medytowania. Doświadczenie zasługuje na miano najbardziej rozbudowanego projektu, w jakim brałam udział. Składa się z 7 przestrzeni, przez które widz przepływa podczas 20-minutowej sesji relaksacyjnej. Celem doświadczenia jest oderwanie widza od rzeczywistości i wprowadzenie go w stan głębokiej relaksacji. Aplikacja VR dodatkowo wykorzystuje wsparcie systemów BIOFEEDBACK, czyli czujników wykrywających napięcie mięśni oraz pulsu, w taki sposób, aby widz mógł wpływać na przestrzeń.
Bardzo ciekawym aspektem jest zaprojektowanie doświadczenia w ten sposób, aby widz przez cały czas był w pozycji leżącej.
Za część graficzną doświadczenia, scenariusz oraz nagrania lektorskie odpowiadaliśmy wspólnie z Mateuszem Kajmą, natomiast za skrypty w języku c# i połączenie aplikacji z systemem biofeedback odpowiedzialny był Mieszko Wodzyński.
Projekt: Karolina Polkowska, Mateusz Kajma
Programowanie systemów Biofeedback: Mieszko Wodzyński
Użyte programy: 3D Studio Max, Maya, Photoshop, Unity